Pārāk silts laiks vai nepareizi izvēlēts stādīšanas datums var izraisīt priekšlaicīgu ziemas ķiploku dīgšanu. Situācija prasa tūlītēju rīcību, jo jaunie dīgsti ir īpaši neaizsargāti pret salnām.
Priekšlaicīgas dīgšanas cēloņi
Priekšlaicīga ķiploku dīgstu parādīšanās notiek vairāku iemeslu dēļ. Galvenais faktors ir augsnes temperatūras režīms, kas pārsniedz normu, uzsver pieredzējuši dārzkopības eksperti.
Kā būtiski iemesli vārētu būt arī silts rudens laiks, sīpolu iestrādes dziļums ir mazāks nekā nepieciešams, kā arī dobju mulčēšana ar svaigiem kūtsmēsliem var izraisīt agrīnu kultūras dīgšanu.
Aizsardzības pasākumi
Priekšlaicīgi sadīgušo ķiploku glābšana sākas ar droša patvēruma izveidi. Dobi pārklāj ar salmiem vai sausām lapām 15-20 cm biezā slānī. Virs dabiskā materiāla ieteicams ierīkot lokus un izstiept neaustu materiālu ar blīvumu 60 g/m.
Papildu aizsardzības pasākumi
Sniega sega kalpo kā lielisks dabisks izolators ziemāju sējumiem. Ja tās nav, ieteicams virs dobes izveidot mākslīgu sniega sega. Sniegu savāc no ceļiem un uzklāj virs dobes 25-30 cm biezā slānī.
Izsalšanas novēršana
Augu nostiprināšana pirms ziemošanas palielina to izdzīvošanas iespējas. Mērena laistīšana ar fosfora un kālija mēslojumu palīdz sakņu sistēmai labāk attīstīties. Jāatceras, ka stādu apsmidzināšana ar augšanas biostimulantiem palielina kultūraugu izturību pret salu.
Stādu stāvokļa uzraudzība
Regulāra dobju apsekošana ļauj laikus pamanīt segmateriāla bojājumus vai augu apsaldējumus. Ja tiek konstatētas problēmas, ir nekavējoties jāatjauno aizsargslānis. Pavasarī segumu noņem pakāpeniski, dodot augiem laiku pielāgoties.
Pavasara kopšanas ieteikumi
Pārziemojušiem augiem ir jāpievērš īpaša uzmanība. Agrā pavasarī augšanas stimulēšanai tos mēslo ar slāpekli saturošiem mēslošanas līdzekļiem.
Ja nepieciešams, veic ķiploku pārstādīšanu nokaltušo augu vietās. Savlaicīga augsnes uzirdināšana un nezāļu ravēšana palīdz augiem ātrāk atjaunoties pēc ziemošanas.